Aitlik

Sercan Sararer’in milli takım oyuncusu olarak basın toplantısında Almanca konuşması pek çok şeyi içinde barındırıyor.

En başta ikiyüzlülüğümüzü ortaya seriyor. “Gurbetçi, Almanya’da yaşıyor, ne yapsın?” diye biraz naif bile yaklaştığımız oluyor. Peki ya, bir başka futbolcu, Kürtçe konuşsa neler olacağını tahmin etmekte hangimiz güçlük çekeriz. “Diyarbakır’da yaşıyor, ne yapsın. Türkçeyi öğrenememiş işte,” gibi bir sempati ve anlayışla kaçımız yaklaşır?

Sercan Sararer Türk milli takımında oynuyorsa, kendisini ifade etme dilini, Almancanın yanı sıra Türkçe olarak benimsemiş var sayamaz mıyız? Sayarız. Eğer bir milli takım oyuncusu, ait olduğu ülkenin dilini milli takıma seçildikten aylar sonra hala öğrenememişse, orada işi yoktur.

Bir insan, 9 aydır bu ülkenin milli formasını giyiyorsa, bir zahmet 9 ay boyunca ders alarak, en azından tercüman kullanmadan çevresini anlayacak ve kendini basit kelimelerle ifade edebilecek seviyeye getirmelidir.

Türkiye milli forması altında oynamayı isteyerek seçiyorsa bir kişi, 9 aydır dil öğrenmemesini de “bilinçli bir reddediş” olarak görebiliriz.

Baktınız, gördünüz adam milli formasının dilini hala öğrenememiş ama oynatmanız lazım, çok ihtiyacınız var, muhtaçsınız, onsuz bir hiçsiniz, o zaman; bir zahmet basın toplantısına çıkartmayın da milliyetçi olmayan bizleri, durduk yere milliyetçiymiş gibi konuşturmayın.

Not: Bu yazı, Türkiye kast edilerek yazılmamıştır. Ülke içinde isteyen istediği dili konuşmakta özgürdür, ama milli takım formasını giymeyi seçmişsen bir zahmet Türkçeyi de öğreniver mantığı güdülmüştür. Çünkü milli takım formasını giymek bir seçimdir, kendisini başka bir yere ait hissedenlerin yeri değildir.

Reklamlar

Aitlik” üzerine 3 yorum

 1. “Türk olmayı da kabul etmiş demektir ” ???
  Bir Kürt, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bir Türk’ün sahip olduğu haklara sahiptir. Bu hakları kullanmak için ön koşul mu gerekli???
  Sercan’ı da tanımam ama arkadaşın da en doğal hakkı yeteneğini (yetenekli mi bilmiyorum ama milli takımda oynadığına göre öyledir) istediği ve istendiği yerde kullanmak.
  Ayrıca -benim fikrim- bu ülkede ailesine yeterli sosyal ve ekonomik şartlar sağlanamadığı için Almanya’ya (ya da farklı bir ülke) göç eden ailelerin çocukları sonuna kadar o ülkelerin dillerini konuşma hakkına sahipler.

  Cevapla
 2. Ben anlamadım! Şunu mu demek istiyorsun “Bir Kürt futbolcu mahkemede Kürtçe ifade verebilir ama milli takım ile ilgili demeç verecekse Türkçe demeç vermeli” ???
  Kürtçe konuşması bu ülkenin tüm vatandaşlarının en doğal hakkını o futbolcunun elinden alır???
  Enteresan, saygı duyarım düşüncene…

  Cevapla
  • Bir Kürt istediği yerde istediği dili konuşabilir, bir Rum’da aynı şekilde, Sercan Sararer de… (Çİft pasaportlu, herkes)
   Ama eğer ki, Kürt olduğu bilinen birisine, “Gel Türk milli takım forması altında oyna,” derlerse ve o da kabul ederse, o zaman Türk olmayı da kabul etmiş demektir ve artık, özellikle milli takım çatısı altında yapılan bir basın toplantısına da “Türkçe öğrenmiş olarak çıkmalıdır”, zira kimse kafasına Türkiye’yi seç diye silah dayamadı, seçim yaptı ve Alman olmayı değil, Türk olmayı seçti… Çift pasaportlu ve istediği milleti seçebilen birisi, neden birisini seçer? “O ülkeye ait hissettiği için.”
   Sercan, “Alman milli takımına seçilemeyeceği için Türk milli takımını seçmişse eğer (ki durum onu gösteriyor) bari seçtiği millete saygısı olsun, demek istediğim buydu.

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s